Koncepcja pracy Zespołu do spraw Dziedzictwa
Przedszkola Miejskiego nr 5 w Olsztynie
ubiegającego się o Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”
przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty
Nasze przedszkole od wielu lat realizuje działania mające na celu kształtowanie tożsamości narodowej najmłodszego pokolenia poprzez wychowanie w duchu patriotyzmu i umiłowania ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, więzi z krajem ojczystym oraz pielęgnowanie tradycji oraz wartości związanych z Polską i regionem Warmii i Mazur.
W roku szkolnym 2024/2025 podjęliśmy się Projektu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty, którego realizacja ma na celu wychowanie dzieci w duchu poszanowania dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu na inne kultury. Zwieńczeniem naszych działań jest ubieganie się o Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty placówkom, które doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej oraz tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości.
Główne założenia i cele podejmowanych działań:
- wzmacnianie poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury;
- kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, uwrażliwienie na historię, folklor i tradycje Polski, dostrzeganie wartości dorobku polskiej nauki i kultury;
- uwrażliwianie na emocjonalną wartość środowiska przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej;
- uwrażliwienie na piękno języka polskiego, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną;
- budzenie poczucia empatii wobec innych ludzi, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych i niesienia pomocy;
- stworzenie platformy do spotkań i wymiany doświadczeń kulturowych.
Zintegrowane działania Przedszkola służące osiągnięciu celów w ramach ubiegania się o Certyfikat:
Kształtowanie tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.
2. Upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju.
3. Rozwijanie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym.
4. Kształtowanie tożsamości pluralistycznej, uwzględniającej poczucie własnej odmienności i jednocześnie tolerancyjnej w stosunku do różnych kultur.
5. Odkrywanie wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej ojczyzny”.
6. Wzmacnianiu poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury.
7. Kształtowanie umiejętności poszukiwania i analizowania oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach historycznych.
8. Inspirowanie dzieci do samodzielnego tworzenia narracji historycznej – integrowania informacji pozyskanych z różnych źródeł i uzasadniania własnego stanowiska.