Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj Maj! Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!”

W naszym przedszkolu obchody świąt majowych celebrujemy przede wszystkim po to, aby dzieci poznały i rozumiały ważne dla Polski wydarzenia historyczne i patriotyczne. Jest to doskonała okazja do kształtowania w nich uczucia patriotyzmu, przywiązania do ojczyzny i szacunku dla symboli narodowych. Poznanie i rozumienie symboli narodowych, takich jak flaga i godło, jest ważnym elementem edukacji patriotycznej. Dlatego też dnia 30 kwietnia 2025 roku spotkaliśmy się wspólnie, aby świętować w barwach narodowych. Nauczycielki wraz z dziećmi zaprezentowały ludowe stroje warmińskie, a grupa starszaków zaśpiewała przyśpiewkę warmińską „Pofajdok”. Wspólnie obejrzeliśmy film o Polsce, a następnie wykonaliśmy patriotyczny quiz. Podsumowaniem naszego spotkania była akcja „Żywa biało-czerwona”, gdzie cała społeczność przedszkolna ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia w barwach naszej flagi.

 

Opis wyników autoewaluacji

Odkąd funkcjonuje przedszkole, czyli od 2012 w Przedszkolu Miejskim nr 5 podejmowane są działania, które sprzyjają: zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola; podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Podstawą do refleksji i planowania dalszych działań dla rozwoju Przedszkola Promującego Zdrowie jest przeprowadzenie ewaluacji własnych działań czyli autoewaluacji.

Przeprowadzenie autoewaluacji umożliwia podjęcie starań o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Przedszkole Promującego Zdrowie, który nadawany jest przez Ministra Edukacji Narodowej.

09.04.2025r. zostały przedstawione wyniki autoewaluacji członkom społeczności przedszkolnej, przedstawicielom Rady Rodziców, naszym partnerom, przedstawicielom społeczności lokalnej, władzom oświatowym oraz przedstawicielom innych placówek czyli wszystkim zaproszonym gościom.  

Do badania autoewaluacji działań Przedszkola Miejskiego nr 5 w Olsztynie w zakresie promocji zdrowia wykorzystano metody i techniki badawcze zaproponowane przez Magdalenę Woynarowską – Sołdan i Barbarę Woynarowską w poradniku „Przedszkole Promujące Zdrowie”, wydanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w 2017 roku.

Przeprowadzono: ankietę dla rodziców, ankietę dla pracowników niepedagogicznych, ankietę dla nauczycieli, wywiady z dziećmi na podstawie rysunków „Co lubię w przedszkolu?”, „Czego nie lubię w przedszkolu?”, wywiad z dyrektorem oraz analizę dokumentów.

Diagnozie podlegały wszystkie cztery standardy, czyli:

  1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmocnienia zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
  4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

Zebrany materiał został opracowany przez zespół do spraw promocji zdrowia i umieszczony w arkuszach zbiorczych. Następnie wspólnie przedyskutowano elementy wymagające poprawy i zdefiniowano problemy priorytetowe. Z efektami działań zespół ds. promocji zdrowia zapoznał dyrektora placówki.

Wyniki konkursu pt. „Kogucik warmiński – symbol ludowy”

Pragniemy poinformować, że 10.04. został rozstrzygnięty przedszkolny konkurs plastyczny pt. „Kogucik warmiński – symbol ludowy”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i pracę twórczą. Gratulujemy!!!

Zwycięzcami zostali:

I kategoria – dzieci 3 – 4 letnie

1 miejsce Jagoda Zwalińska gr 2
2 miejsce Mieszko Skorobogaty gr 1
3 miejsce Helena Waluk gr 3
wyróżnienia:
Henryk Kępka gr 2
Feliks Kaszkin gr 1

II kategoria – dzieci 5 – 6 letnie

1 miejsce Marcelina Januszewska gr 6
2 miejsce Hanna Mościan gr 6
3 miejsce Zuzia Kujawa gr 6
wyróżnienia:
Julia Butkiewicz gr 6

Matematyka wokół nas

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Dzieci z naszego przedszkola obchodziły ten dzień nie tylko w swoich grupach ale także mogły zaprosić rodziców do wspólnej zabawy matematycznej na holu. Przedszkolaki doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, dodawały i odejmowały na konkretach, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, układały ciągi rytmiczne. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki kodowania, ciekawie spędzić czas z rodzicami.

 

W między czasie ogłoszony został konkurs na zabawkę matematyczną. Dzieci stanęły na wysokości zadania i przygotowały wspaniałe i pomysłowe gry. A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Julia Butkiewicz, Marcelina Januszewska, Tymon Żuryło

II miejsce: Hanna Mościan, Kornelia Leśków, Julia Idziak

III miejsce: Zuzanna Staryk, Emilia Idziak, Nadia Szostek

Wyróżnione prace: Marta Borucka, Zuzanna Kujawa, Hanna Kulesik, Maja Gręda, Klara Ordecha, Alicja Krzykowska, Ewa Rykowska

 

Serdecznie gratulujemy!

Przedszkolny Masterchef

W ramach promocji zdrowego trybu życia i jako podsumowanie Tygodnia Tadka Niejadka 08 kwietnia odbył się już kolejny raz Przedszkolny Masterchef. Działanie to stało się już naszą tradycją, którą chcemy pielęgnować a celem tych działań jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz poszerzanie doświadczeń kulinarnych. Tym razem warzywem przewodnim był zielony groszek. Każda z grup przygotowała przepyszne dania, które podano do degustacji szanownemu Jury konkursu. Tegorocznym zwycięzcą została zielona pasta z groszku przygotowana przez dzieci z grupy VII. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim młodym kucharzom.

Wykład „Wysoka wrażliwość”

W piątek 04.04. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią Anną Miazgą – psycholog, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1 w Elblągu. Tematem spotkania było ” Wysoka wrażliwość i metody pracy z dziećmi wysoko wrażliwymi”. Zaprezentowany materiał na pewno stał się pomocny dla całej kadry zarówno pedagogicznej jak i niepedagogicznej.