Spotkanie patriotyczne „Na ludowo”

30.04.2025 r. spotkaliśmy się na holu przedszkolnym, aby wspólnie świętować w barwach narodowych. Każde dziecko przygotowało swoją flagę, którą z dumą trzymało w dłoni. Nauczycielki wraz z dziećmi zaprezentowały ludowe stroje warmińskie, a grupa starszaków zaśpiewała i zatańczyła przyśpiewkę warmińską „Pofajdok”. Wspólnie obejrzeliśmy film o Polsce, a następnie wykonaliśmy patriotyczny quiz z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Podsumowaniem naszego spotkania była akcja „Żywa biało-czerwona”, gdzie cała społeczność przedszkola ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia w barwach naszej ojczystej flagi.

 

Tydzień Warmiński

W ramach Tygodnia Warmińskiego zorganizowanego w naszym Przedszkolu organizowano wiele aktywności związanych z tradycją i kulturą Warmii. W każdej z grup realizowano tematy związane z gwarą ludową (Po naszemu, po warnijsku – gwara warmińska), zapoznawano dzieci z legendami warmińskimi („Legenda o świętym Jakubie”, „Legenda o Kłobuku”, „Ofiara Smętka”), przedszkolaki uczyły się również piosenek oraz przyśpiewek warmińskich („Wyjeżdzaj furmanku” czy „Dobry dzionek Wom”). Dzieci poznały również hymn warmiński „O Warmio moja miła”, do którego muzykę skomponował Feliks Nowowiejski i który jest oficjalnym hymnem Olsztyna. Na holu przedszkola wystawiono tablicę poświęconą charakterystycznym słowom ujętym w gwarze warmińskiej. Dzieci z grupy VII wzięły udział w warsztatach wyrobów ozdób z gliny przy współpracy z pracownikiem „Kuźni Artystycznej” z Górowa Iławeckiego.  Podsumowaniem Tygodnia Warmińskiego było spotkanie patriotyczne całej społeczności przedszkolnej „Na ludowo”.

 

Kolejne spotkanie z Zippim

Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w kolejnych spotkaniach z Zippim.  Miały mnóstwo ciekawych pomysłów oraz chętnie opowiadały o różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w ich życiu. Dzięki naszym zajęciom dzieci zaczęły nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówią, o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym oraz poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wykonały gniotki antystresowe, oraz kukiełki swojego przyjaciela, które wykorzystały później do odtwarzania scenek, wymyślały ciekawe i własne rozwiązania, często kojarzyły wydarzenia z innymi fragmentami znanych opowiadań.