KOMPETENCJE KLUCZOWE
Kompetencje zostały zdefiniowane jako połączenie: wiedzy, umiejętności, postaw
odpowiednich do sytuacji:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
Kompetencje te polegają na zdolności identyfikowania, rozumienia, wyrażania, tworzenia i interpretowania faktów, uczuć , pojęć w mowie i piśmie przy wykorzystaniu obrazów, dźwięków i materiałów cyfrowych. To zdolność skutecznego komunikowania się i porozumiewania się w kontakcie z innymi osobami.
2. Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
Znajomość dwóch języków to dziś absolutne minimum. Rozwój tych kompetencji to zdolność do prawidłowego
i skutecznego korzystania z różnych języków. Zawierają one w sobie wymiar historyczny oraz międzykulturowy.
3. Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Kompetencje matematyczne to zdolność rozwijania i wykorzystywania myślenia i postrzegania matematycznego do rozwiązywania problemów w codziennych sytuacjach. Na lekcjach matematyki umiejętność logicznego myślenia, ale nie tylko. Na lekcjach historii rozwijamy te kompetencje najczęściej w pytaniu: ile lat minęło od wydarzenia historycznego. Kompetencje przyrodnicze dotyczą zdolności i chęci wyjaśniania świata przyrody z wykorzystaniem istniejącej wiedzy i zastosowaniem metod np. obserwacji, formułowania pytań i wyciągania wniosków w oparciu o metody. Uczeń dostrzega związki człowieka z przyrodą. Kompetencje techniczne i inżynierskie to stosowanie wiedzy i metod w odpowiedzi na postrzegane ludzkie potrzeby lub wymagania.
4. Kompetencje cyfrowe.
Opierają się na krytycznym i odpowiedzialnym korzystaniu z technologii cyfrowych i interesowanie się nimi do celów uczenia się, pracy i udziału w społeczeństwie. Tworzenie treści cyfrowych (programowanie), korzystanie z mediów. Nacisk położony jest tutaj na cyberbezpieczeństwem, własnością intelektualną (prawa autorskie).
5. Kompetencje osobiste, społeczne w zakresie uczenia się.
To nic innego jak nabywa przez ucznia zdolności to autorefleksji, skutecznego zarządzania czasem, własnym uczeniem się, planowaniem swojej kariery. Są one powiązane z nabywaniem umiejętności pracy w zespole, przebywaniem w dużej grupie jaką jest szkoła. To także nabywanie zdolności uczenia się, odczuwania empatii
i zarządzania konfliktami.
6.Kompetencje obywatelskie
Kompetencje obywatelskie to zdolność działania jako odpowiedzialni obywatele oraz pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym. Uczeń rozumie koncepcje i struktury społeczne, gospodarcze i polityczne. To przygotowanie uczniów do bycia dobrymi obywatelami wrażliwymi na potrzeby innych zwłaszcza ludzi słabych (wolontariat). Uświadomienie uczniom, że mają na coś wpływ i branie odpowiedzialności za drugiego człowieka.
7. Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
To zdolność wykorzystywania szans i pomysłów oraz przekształcanie ich w wartość dla innych osób. Opiera się ona na kreatywności, krytycznym myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Kształtują one w młodym człowieku pewność, że poradzi sobie w życiu.
8. Kompetencje zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Rozumienie sposobu wyrażania i wymiany pomysłów w różnych kulturach za pomocą różnych rodzajów sztuki
i innych form kulturalnych. Angażowanie się w rozwój i wyrażanie własnych pomysłów oraz poczucie miejsca, roli
w społeczeństwie na wiele różnych sposobów i w wielu kontekstach.
Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia.