Zorganizowanie uroczystości z udziałem rodziców oraz dziadków – wzmacnianie więzi rodzinnych, uczenie szacunku do osób starszych, integracja

W ciągu całego roku szkolnego w przedszkolu odbywały się równego rodzaju uroczystości, zajęcia z udziałem rodziców i dziadków a także całej społeczności przedszkolnej. Spotkania miały różny charakter: występów artystycznych, wspólnych zabaw, akademii, zajęć otwartych, warsztatów, festyn rodzinny. Dzieci ze wszystkich grup prezentowały krótkie programy artystyczne związane tematycznie z organizowanymi uroczystościami/działaniami. Goście byli obdarowywani upominkami przygotowanymi przez dzieci. W przygotowaniach uczestniczyła cała społeczność przedszkolna. Największym sukcesem był festyn rodzinny. Jego główną atrakcją były stoiska przygotowane i obsługiwane przez rodziców i personel przedszkola, m.in. kąciki z przekąskami, loteria fantowa, kąciki piękności – malowanie twarzy, warkoczyki i tatuaże, stoiska służb ratunkowych, występy magika, kąciki sportowe i plastyczne.

 

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

W ciągu całego roku szkolnego grupa III i VII realizowały zadania z Bazy Pomysłów i Inspiracji programu.

W toku pracy dzieci utrwaliły słowa hymnu państwowego i odśpiewały go m.in. przy okazji Święta Niepodległości oraz apelu z okazji świąt majowych. Przygotowały inscenizację „Pisk Orła Białego” z okazji 11 listopada a także repertuar pieśni patriotycznych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Prezentowały w innych grupach stroje ludowe, skupiając się na zapoznaniu kolegów i koleżanek z ludowym strojem warmińskim.

16 października w Światowy Dzień Chleba, dzieci zapoznały się z etapami przygotowania chleba, piekły chleb w grupach- chleb, jako symbol polskiej gościnności i życzliwości.

Wraz z grupami IV i V założyliśmy ogródek, klomb pełen kwiatów na terenie placówki. Wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu całej społeczności przedszkolnej. Chętni rodzice ze wszystkich grupa przynosili sadzonki różnych roślin – warzyw, owoców, kwiatów, ziemię, doniczki, skrzynki na rośliny.

W trakcie realizacji projektu podążaliśmy „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, celem której było poznanie historii, zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, architektury i tradycji. Grupa VII wyruszyła na spacer po starówce a grupa III wykonała album pt. „Mój Olsztyn i okolice”.

Dzięki realizacji projektu przedszkolaki poznały/utrwaliły znajomość sławnych Polaków – zorganizowano wystawy przedstawiającej twórczość/dokonania polskich naukowców, pisarzy, malarzy, muzyków, sportowców, aktorzy, m.in. 10 września – Dzień piłkarza, 21 stycznia – Dzień Narciarstwa, 01 czerwca – Dzień Chemika.

Wspólnie stworzyliśmy „Słownik gwary regionalnej” – dostępny był w formie gazetki dla całej społeczności przedszkolnej, dzieci przy okazji tego nauczyły się przyśpiewki warmińskiej „Dobry dzionek Wom”.

W trakcie działań projektowych dzieci zapoznały się z historią tańców polskich, nauczyły się i zaprezentowały w przedszkolu oraz na przeglądzie tanecznym Pofajdoka, a przed rodzicami na zakończenie roku przedszkolnego zatańczyły Poloneza.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Ogólnopolskiego Dnia Seniora została przygotowana „Herbatka dla Seniora na jesienne/zimowe wieczory” – zorganizowanie zbiórki różnego rodzaju herbat, celem przekazania ich osobom starszym i potrzebującym z najbliższego otoczenia/okolicy. Już po raz czwarty nasze herbatki trafiły do Domu Seniora „Magnolia” w Łaniewie.

Jako zadanie dodatkowe Zespół ds. Dziedzictwa Kulturowego zaprosił rodziców do współpracy. Rodzice z wszystkich grup zostali zaproszeni do ciekawego projektu, jakim było nagranie audiobooków – wierszy, legend, podań i baśni warmińskich. Chętni rodzice przesłali nauczycielkom nagrania w formacie mp3. Przedszkole zyskało znakomity materiał dydaktyczny, a dzieci miały możliwość odsłuchania nagrań podczas zorganizowanego w przedszkolu „Tygodnia Warmińskiego”. Audiobooki wpisały się na stałe w plan dnia przedszkola, np. jako słuchowiska podczas poobiednich odpoczynków.

 

„To jest mój kraj, to moja Polska” – spotkania z ciekawymi gośćmi

Dzieci podczas spotkań z ciekawymi ludźmi brały czynny udział w zajęciach, które cechują się atrakcyjnością oraz swobodną twórczością. Spotkania te nie były tylko opowiadaniem, rozmową kierowaną, ale przeżyciem niezapomnianym oraz jedynym w swoim rodzaju. Wizyty te były pomocne w dążeniu do aktywności oraz kreatywności najmłodszych.

W roku szkolnym 2024/2025 gościliśmy:

– „Pora jeziora” – teatrzyk z rekwizytami z Królową Jezior Dorotą Podhorodecką (10.10.2024 r.)

– „Ptasie Warsztaty” – spotkanie z przedstawicielką Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich (21.10.2024 r.)

– „Droga do czystej przyszłości” – spotkanie z pisarką Agatą Grzegorczyk-Wosiek (22.10.2024 r.)

– „Bogactwo grzybów” – spotkanie z Kamilą Rucińską z olsztyńskiego sanepidu (29.10.2024 r.)

– „Pomagamy zwierzętom ze schroniska” – warsztaty z udziałem psa i wolontariusza olsztyńskiego schroniska

– „Kto ty jesteś? Polak mały” – udział w przedstawieniu teatru z Białegostoku

– „Dwie Dorotki” – Spektakl Królowej Jezior- baśnie w przedszkolu

– „Bajka o małym smoku” – Teatr Form Niezależnych Korzunowicz

– „Kozucha kłamczucha” – studia Art. Arena

– Występy muzyków Olsztyńskiej Filharmonii m.in. „Na ludową nutę”.

Udział w Przeglądzie Tańca Ludowego i Regionalnego „Tańcuj z nami tu”

05.06.2025 r. starszaki z grupy VII naszego Przedszkola wzięły udział w Przeglądzie Tańców Ludowych i Regionalnych „Tańcuj z nami tu”, zorganizowanym przez przedszkole Miejskie nr 39 w Olsztynie. Dzieci zaprezentowały taniec oraz piosenkę „Pofajdok”. W przeglądzie wzięło udział kilkanaście olsztyńskich przedszkoli, co zaowocowało integracją społeczną. Cała wyprawa komunikacją miejską była dla dzieci wielką atrakcją, po drodze obserwowały bowiem charakterystyczne budowle i miejsca naszego miasta.

Spotkanie informacyjne

Spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci przyjętych w tegorocznej rekrutacji

Szanowni Państwo

W dniu 11 czerwca 2025 r. (środa) o godz. 15:30 w holu na I piętrze odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci nowo przyjętych. Na spotkanie należy zabrać wydrukowane, wypełnione i podpisane wymienione niżej druki (które dostępne są do pobrania ze strony internetowej  www.pm5.olsztyn.eu
w zakładce: Dokumenty >>> Dokumenty do pobrania).

Na spotkanie należy także zabrać kserokopie posiadanych orzeczeń, opinii z Poradni Psychologiczno– Pedagogicznej nr 1.

Spotkanie jest przeznaczone wyłącznie dla rodziców (bez udziału dzieci).

Zapraszam,
Wioletta Król
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5 w Olsztynie